• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Liberty High sends three to 2A districts

Wrestlers Alger, Barker and Luze advance for shot at state

North Liberty Leader
DAVENPORT– Liberty High School’s first varsity wrestling team is sending three athletes to compete in a Class 2A district meet following their runner-up finishes in a 2A Sectional Saturday, Feb. 3, at Assumption High School in Davenport. Jared Alger (132 pounds), Ashton Barker (145) and Gavin Luze (170) made the cut and will battle for a shot at the state individual meet on Saturday, Feb. 10, in a class 2A District No. 3 meet in Fairfield starting at noon.
The Lightning finished the day fifth in team points, with Assumption taking the team championship with 266 points and Columbus/WMU taking the runner-up spot with 163. New rival Clear Creek Amana was third in points with 155.5.

120 pounds: Jackson Brennan (9-12) placed 3rd and scored 14.00 team points.
Quarterfinal: Jackson Brennan (Iowa City, Liberty) 9-12 received a bye
Semifinal: Tucker Bright (Columbus/WMU) 30-7 won by major decision over Jackson Brennan (Iowa City, Liberty) 9-12 (MD 10-0)
3rd Place Match: Jackson Brennan (Iowa City, Liberty) 9-12 won by fall over Noah Banwart (Clear Creek Amana) 10-12 (Fall 1:03)
2nd Place Match: Tucker Bright (Columbus/WMU) 30-7 won by rule over Jackson Brennan (Iowa City, Liberty) 9-12 (RULE)
126: Mike Luyeye (7-22) placed 3rd and scored 13.50 team points.
Quarterfinal: Mike Luyeye (Iowa City, Liberty) 7-22 received a bye
Semifinal: Jake Neuzil (Clear Creek Amana) 13-18 won by forfeit over Mike Luyeye (Iowa City, Liberty) 7-22 (For.)
3rd Place Match: Mike Luyeye (Iowa City, Liberty) 7-22 won by tech fall over Garret Palmer (Columbus/WMU) 15-23 (TF-1.5 4:22 (16-1))
2nd Place Match: Jake Neuzil (Clear Creek Amana) 13-18 won by rule over Mike Luyeye (Iowa City, Liberty) 7-22 (RULE)
132: Jared Alger (18-17) placed 2nd and scored 18.00 team points.
Quarterfinal: Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-17 received a bye
Semifinal: Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-17 won by fall over Will Schwob (Columbus/WMU) 12-11 (Fall 3:58)
1st Place Match: Matt Robertson (Assumption, Davenport) 38-4 won by tech fall over Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-17 (TF-1.5 4:41 (18-3))
2nd Place Match: Jared Alger (Iowa City, Liberty) 18-17 won by rule over Will Schwob (Columbus/WMU) 12-11 (RULE)
138: Kaleb Williams (22-14) placed 3rd and scored 14.00 team points.
Quarterfinal: Kaleb Williams (Iowa City, Liberty) 22-14 won by fall over Nate Beckman (Clear Creek Amana) 10-31 (Fall 0:56)
Semifinal: Matt Wyatt (Keokuk) 32-11 won by decision over Kaleb Williams (Iowa City, Liberty) 22-14 (Dec 8-2)
3rd Place Match: Kaleb Williams (Iowa City, Liberty) 22-14 won by decision over Adam Laubenthal (Assumption, Davenport) 28-16 (Dec 11-7)
2nd Place Match: Matt Wyatt (Keokuk) 32-11 won by rule over Kaleb Williams (Iowa City, Liberty) 22-14 (RULE)
145: Ashton Barker (25-9) placed 2nd and scored 20.00 team points.
Quarterfinal: Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 25-9 received a bye
Semifnal: Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 25-9 won by fall over Juanito Piper (Columbus/WMU) 30-12 (Fall 3:56)
1st Place Match: Andrew Rohret (Clear Creek Amana) 35-13 won by decision over Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 25-9 (Dec 3-2)
2nd Place Match: Ashton Barker (Iowa City, Liberty) 25-9 won by fall over Eli McCracken (Assumption, Davenport) 17-23 (Fall 4:00)
152: Drew Snyder (6-6) placed 4th and scored 9.00 team points.
Quarterfinal: Drew Snyder (Iowa City, Liberty) 6-6 received a bye
Semifinal: Jose Cerezo (Columbus/WMU) 27-19 won by fall over Drew Snyder (Iowa City, Liberty) 6-6 (Fall 1:11)
3rd Place Match: Joe Deckert (Assumption, Davenport) 23-23 won by tech fall over Drew Snyder (Iowa City, Liberty) 6-6 (TF-1.5 2:29 (15-0))
160: Jacob Morgan (11-15) placed 3rd and scored 16.00 team points.
Quarterfinal: Jacob Morgan (Iowa City, Liberty) 11-15 won by fall over Alex Figueroa (Clear Creek Amana) (Fall 2:45)
Semifinal: Dylan Jeffers (Keokuk) 21-11 won by fall over Jacob Morgan (Iowa City, Liberty) 11-15 (Fall 0:37)
3rd Place Match: Jacob Morgan (Iowa City, Liberty) 11-15 won by fall over Drake Smith (West Burlington/Notre Dame/Danville) 12-23 (Fall 1:47)
2nd Place Match: Dylan Jeffers (Keokuk) 21-11 won by rule over Jacob Morgan (Iowa City, Liberty) 11-15 (RULE)
170: Gavin Luze (11-20) placed 2nd and scored 16.00 team points.
Quarterfinal: Gavin Luze (Iowa City, Liberty) 11-20 received a bye
Semifinal: Gavin Luze (Iowa City, Liberty) 11-20 won by decision over Ethan Sandoval (Assumption, Davenport) 14-21 (Dec 5-4)
1st Place Match: Tucker Moore (West Burlington/Notre Dame/Danville) 31-4 won by fall over Gavin Luze (Iowa City, Liberty) 11-20 (Fall 1:41)
2nd Place Match: Gavin Luze (Iowa City, Liberty) won by rule over Ethan Sandoval (Assumption, Davenport) 14-21 (RULE)
195: Andres Estrada (5-20) placed 6th and scored 4.00 team points.
Quarterfinal: Dreyton LaVeine (West Burlington/Notre Dame/Danville) 25-14 won by fall over Andres Estrada (Iowa City, Liberty) 5-20 (Fall 1:58)
Cons. Semi: Andres Estrada (Iowa City, Liberty) 5-20 received a bye
5th Place Match: Alberto Lagunas (Columbus/WMU) 13-17 won by fall over Andres Estrada (Iowa City, Liberty) 5-20 (Fall 2:50)
220: Mike Gwenigale-Ogoli (1-8) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal: Michael Glasscock (Keokuk) 19-24 won by fall over Mike Gwenigale-Ogoli (Iowa City, Liberty) 1-8 (Fall 0:47)
Cons. Semi: Mike Gwenigale-Ogoli (Iowa City, Liberty) 1-8 received a bye
5th Place Match: Mike Gwenigale-Ogoli (Iowa City, Liberty) 1-8) received a bye
285: Kolton Fangman (0-3) placed 5th and scored 6.00 team points.
Quarterfinal: Nate Hempel (Assumption, Davenport) 21-25 won by fall over Kolton Fangman (Iowa City, Liberty) 0-3 (Fall 1:04)
Cons. Semi: Kolton Fangman (Iowa City, Liberty) 0-3 received a bye
5th Place Match: Kolton Fangman (Iowa City, Liberty) 0-3 received a bye