• warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.
  • warning: Parameter 2 to ed_classified_link_alter() expected to be a reference, value given in /home/soloneconomist/www/www/includes/common.inc on line 2968.

Creek Boys host Clear Creek Amana Invitational

Barker, 4x800 post wins for CCA
Harrison Cory hands the baton to Kaden McAreavy for the anchor leg of CCA’s 1,600-meter distance medley relay Thursday, April 4, during the Clippers’ home invitational meet. Zach Kabbage and Trever Stockman rounded out the foursome, which finished fifth in 3:56.31. (photo by Chris Umscheid)

TIFFIN- Clear Creek Amana (CCA) High School’s track and field team hosted its annual invitational meet Thursday, April 4, with Anamosa, Benton Community, Cedar Rapids Jefferson, Cedar Rapids Prairie, Des Moines North, Dike-New Hartford, Iowa City West, Linn-Mar, North Linn, Vinton-Shellsburg and Williamsburg participating.
Brandon Barker was the Clippers’ sole individual winner after taking the 1,600-meter run in 4:49.90. Kaden McAreavy, Tom Johnson, Jack Sexton and Quentin Gisleson won the 4x800 relay in 8:51.23 for the Creek Boys’ only winning relay.
Alex Figueroa was the runner-up in the 100-meter dash in 11.56 seconds.
T.J. Bollers and Caleb Alcorn had a fourth-place finishes in the shot put and 3,200-meter run, respectively, while Harrison Cory, Sam Noska, Griffin Butler and Jack Sexton were fifth in the long jump, shot put, 400 dash and 800-meter run.
Harrison Rosenberg, Zaid Rachman, Trever Stockman and Ben Swails were fifth in the shuttle hurdle relay, Zach Kabbage, Stockman, Cory and McAreavy took fifth in the distance medley relay, and Kabbage, Swails, Stockman and Figueroa were fifth in the 4x100.
The Clippers travel to Mount Pleasant on Thursday, April 11, for a 4:30 p.m. invitational and visit Mid-Prairie (Wellman) on Tuesday, April 16, for a 4:30 p.m. meet. The Creek Boys visit Newton on Thursday, April 18, for a 4:30 p.m. invitational and will co-host the Pacha Coed Relays on Thursday, April 25.

2019 Clear Creek Amana Invitational Results as provided by Kauder Racing
Long jump — 5, Harrison Cory, 19-10. 6, Ben Swails, 19-3. 16, Xavier Williams, 17-8.
Shot put — 4, T.J. Bollers, 45-0. 5, Sam Noska, 43-7 1/2. 23, Eric Zierke, 35-0. 31, Aaron Feinberg, 33-7 1/2. 32, Landon Schantz, 33-4. 33, Tommy Morlan, 32-11 1/2. 41, Tyler Steines, 27-8 1/2. 48, Kalvin Mendeieta, 21-5.
Discus — 10, Zierke, 115-11. 22, Noska, 95-9. 30, Morlan, 83-11. 41, Schantz, 63-1.
800-meter sprint medley relay — 6, CCA “A” (Jayson Bakken, Mason Stanfield, Andrew Swails, Quentin Gisleson), 1:44.47. 15, CCA “B” (Alex Swim, Kain Wallace, Jeremy Ritchie, Konner Keene), 1:52.64.
3,200-meter run — 4, Caleb Alcorn, 10:42.60. 16, Shiloh Robbins, 12:16.07. 17, Tanner Tomas, 12:16.14.
4x800-meter relay — 1, CCA “A” (Kaden McAreavy, Tom Johnson, Jack Sexton, Quentin Gisleson), 8:51.23. 9, CCA “B” (Austin Vermillion, Kyle Schrepfer, Griffin Butler, Drayden Johnson), 9:31.25.
Shuttle hurdle relay — 5, CCA “A” (Harrison Rosenberg, Zaid Rachman, Trever Stockman, Ben Swails), 1:05.49.
100-meter dash — 2, Alex Figueroa, 11.56. 12, Stanfield, 12.46. 23, Williams, 13.01. 28, Trace Johanson, 13.51.
1,600-meter distance medley relay — 5, CCA “A” (Zach Kabbage, Stockman, Cory, McAreavy), 3:56.31. 12, CCA “B” (Nate Beckman, Bakken, Schrepfer, Keyan Gisleson), 4:16.14.
400-meter dash — 5, Griffin Butler, 57.97. 20, Tyler Schrepfer, 1:01.89.
4x200-meter relay — 6, CCA “A” (Kabbage, A. Swails, Ritchie, Beckman), 1:39.68.
110-meter hurdles — 7, Rosenberg, 16.44. 15, B. Swails, 17.60. 20, Rachman, 18.38.
800-meter run — 5, Sexton, 2:10.23.
200-meter dash — 8, Bollers, 24.29. 17, Beckman, 25.63. 20, Ritchie, 26.13.
400-meter hurdles — 4, Cory, 1:00.67. 14, Johnson, 1:04.59.
1,600-meter run — 1, Brandon Barker, 4:49.90. 13, Cole Liebe, 5:09.63. 19, Alcorn, 5:15.86. 34, Robbins, 5:38.06. 39, Tomas, 5:49.55.
4x100-meter relay — 5, CCA “A” (Kabbage, B. Swails, Stockman, Figueroa), 45.47. 16, CCA “B” (Stanfield, Swim, Wallace, Johanson), 51.04.
4x400-meter relay — 7, CCA “A” (McAreavy, Q. Gisleson, Johnson, Sexton), 3:43.61. 18, CCA “B” (K. Gisleson, Butler, Barker, Alcorn), 3:58.90. 24, CCA “C” (K. Schrepfer, Vermillion, Drayden Johnson, T. Schrepfer), 4:11.51. CCA “D” (Bakken, Kenne, Tomas, Robbins), 4:28.96.